تبلیغات

تبلیغات: راهنمای جامع تبلیغات در ایران (به همراه ۱۴ روش رایگان برای تبلیغ کسب و کار شما)

بسیاری از ما تبلیغات متفاوتی را دیده‌ایم و با آن آشنایی داریم ولی طراحی و ساخت یک تبلیغ موفق آنقدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست. در این مقاله از مدیر مارکتینگ به طور کامل با تبلیغات و تکنیک‌های و ایده‌های جذاب این حوزه آشنا خواهید شد.

از مطبوعات خبری گرفته تا تبلیغات پاپ آپ، بی شک تبلیغات در گذر زمان تغییر کرده است. با این وجود، نیاز به تبلیغات، روش‌ها و موثرترین راهکارها برای بالا بردن کیفیت آن تغییر نکرده است و این همان چیزی است که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم.

تبلیغات چیست؟

تبلیغات به دنبال خلق پیام‌هایی است تا فرد را برای انجام کاری ترغیب و تشویق کند.

«تبلیغات خوب» طراحی می‌شوند تا به شدت تاثیرگذار، به یادماندنی و در زمان‌هایی، حتی کمی شوکه کننده و ناپسند باشند. این نوع تبلیغات از سد شلوغی و سر و صدای زندگی روزمره عبور می‌کنند، توجه بیننده را به هم می‌زنند و ناگزیر تمرکز ان‌ها را به خود فرا می‌خوانند.

اما تبلیغات، چه بر روی بیلبورد و چه در پشت منوی یک رستوران، می‌تواند از راه‌های متفاوتی برای شرکت شما سودمند باشد:

  • افزایش آگاهی از برند شما
  • جذب مشتریان بالقوه به کسب و کار شما
  • شناساندن فروش محصولات جدید و فعلی
  • معرفی محصول یا خدمتی جدید به بازار
  • متمایز کردن محصولتان از رقیبت

تبلیغات از راه‌های متفاوتی هم می‌تواند انجام شود. آگهی‌های رادیویی، بیلبوردها، طراحی تیشرت‌ّ و حمایت‌های شبکه‌های اجتماعی همه و همه تبلیغات به شمار می‌روند.

تاریخچه تبلیغات

تبلیغات از دوران ماقبل تاریخ وجود داشته، تصاویر حک شده بر روی دیوار غارها و ظروف سفالی گواه آن است. اما زمانی که گوتنبرگ در سال ۱۴۵۰ انجیل معروف خود را چاپ کرد، صنعت چاپ را روی کار آورد که به تبع آن تبلیغات نیز دگرگون شد.

با وجود ساده بودن تبلیغات در زمان قدیم، هدف اساسی آن یعنی ارتباط برقرار کردن با مردم به منظور تغییر و یا تقویت رفتارشان در دنیای امروز تغییر نکرده است.

تبلیغ کوکاکولا

قبل از صنعت چاپ تبلیغات عمدتاً به سه شکل صورت می‌گرفت:

  • علایم تجاری (برند) که در آن استادکاران قدیم برروی محصولاتشان مانند کاسه و ظروف سفالی علامت مخصوص به خودشان را حک می‌کردند. همین کار توجه مردم را جلب می‌کرد و اگر از کارش رضایت داشتند برای خرید دوباره همیشه به علامت مخصوص آن استادکار توجه می‌کردند.
  • نشان‌ها و تبلیغات روی دیوارها مانند تبلیغات دیواری امروز،‌ جملات تشویق‌کننده‌ای بودند که افراد برای فروش محصولاتشات روی دیوارها و سنگ‌ها می‌نوشتند تا توجه مردم را جلب کنند.
  • جارچی‌ها که در یونان فعالیت می‌کردند افرادی بودند که وظیفه داشتند در شهر بگردند و اخبار و اتفاقات مهم را به گوش مردم برسانند. در قرون وسطا در انگلستان هم این افراد جزو مهم‌ترین عناصر در تبلیغات به شمار می‌رفتند.

اما چیزی که ما آن را به نام تبلیغات مدرن می‌شناسیم در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در آمریکا به وجود آمد.

اولین آگهی چاپ شده به زبان انگلیسی در سال ۱۴۷۸ چاپ شد. در آن سال ویلیام کاکستون انگلیسی که پس از گوتنبرگ از ایده او استفاده می‌کرد یک آگهی را چاپ و پخش نمود که در آن توجه خوانندگان را به خرید کتابی که درباره قوانین مذهبی منتشر کرده بود جلب می‌کرد.

در اواسط قرن هفدهم هم روزنامه به وجود آمد. نشریه‌ای هفتگی به نام مرکوریز در انگلستان در آن زمان منتشر شد. با به وجود آمدن مطبوعات، تبلیغات به شکلی جدید برای اطلاع افراد باسواد رشد کرد و کم‌کم شروع به پیشرفت نمود.

اختراع ماشین چاپ موجب توسعه و بهبود صنعت چاپ و باعث شد که در مدت کوتاهی روز به روز بر تعداد روزنامه‌ها و مجله‌ها افزوده شود و اولین روزنامه در ایالات متحده به نام بوستون نیوزلتر در سال ۱۶۹۰ به صورت ماشینی چاپ شد و در سال ۱۹۱۴ میلادی نزدیک به ۱۵ هزار روزنامه و مجله در این کشور منتشر شد.

با اختراع رادیو و ارسال اولین پیام به وسیله مارکنی در سال ۱۸۹۵ رفته رفته رسانه‌ای جدید جای خود را در تبلیغات باز کرد و اولین رادیو تجاری به نام کاکا در شهر پیترزبورگ واقع در ایالات پنسیلوانیا آمریکا راه اندازی شد و بعدها شبکه‌های رادیویی عظیمی مانند A.B.C در سال ۱۹۲۶ بوجود آمدند.

با توجه به جنگ جهانی دوم و شرایط بسیار سخت  آن دوران مجالی برای بسط و گسترش تبلیغات پیدا نشد اما پس از خاتمه جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی تبلیغات از طریق تلویزیون نیز آغاز شد و با توجه به استقبال عموم و فضای جدید پس از جنگ تبلیغات در بین مردم به سرعت گسترش یافت.

تبلیغات در زمان جنگ

با روی کار آمدن اینترنت در سال ۱۹۸۳ فرصت‌های تازه‌ای برای تبلیغات به وجود آمد. با پیشرفت تکنولوژی و صنعت کامپیوتر و در دسترس قرارگرفتن اینترنت برای عموم شکل جدیدی از تبلیغات که ما آن را به نام تبلیغات اینترنتی می‌شناسیم روی کار آمدند.

تفاوت تبلیغات و بازاریابی چیست؟

بازاریابی یک نمای کلی است که نشان می‌دهد یک شرکت چگونه برنامه‌ریزی می‌کند تا آگاهی از برندش را افزایش بدهد و مشتریانش را متقاعد کند تا خریدی را انجام دهند، ولی تبلیغات فرآیند خلق پیام‌های تشویق کننده در حول محور این اهداف جامع است.

در کل می‌توان تبلیغات را زیرمجموعه‌ای از بازاریابی دانست، پلی برای برقراری ارتباط با مخاطبانتان.

بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ شامل کانال‌های مختلفی می‌شود مانند شبکه‌ی اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، روابط عمومی، سئو و تبلیغات پرداختی.

استراتژی بازاریابی یک شرکت معمولاً شامل یک طرح تبلیغاتی نیز می‌شود. ولی همانطور که گفته شد بخش تبلیغات بر روی فرآیند خلق و انتشار پیام‌های تشویق‌کننده به منظور متقاعد کردن مشتریان تمرکز دارد.

تاریخ به ما می‌اموزد که تبلیغات مفهومی است همیشه در حال تغییر، درست مانند عادات خرید و اینکه مصرف‌کنندگان زمانشان را چطور و کجا صرف می‌کنند؟

در حالی‌که ۱۴۰ سال پیش، کارت پستال‌ها به روزترین شکل تبلیغات بودند امروزه برندها در حال اضافه کردن امکانات جدید و همچنین هوش مصنوعی به پلت فرم‌های بازاریابی و فروششان هستند.

نمونه روش جدید تبلیغ

اوضاع در دنیای تبلیغات به سرعت تغییر می‌کند. حال بیایید نگاهی به روش‌های بازاریابی که دچار تغییر شده‌اند بیاندازیم و ببینیم بازاریاب‌ها و تبلیغ‌کنندگان امروزه از چه چیزهایی استفاده می‌کنند.

روش‌های تبلیغات

۱. تبلیغات چاپی

این نوع تبلیغات به پوسترها، کارت پستال‌ها، بولتن‌ها، آگهی‌های کاغذی و هر نوع دیگری از آگهی‌های چاپی اشاره دارد. تبلیغات مجله و روزنامه هم جزو آن می‌شود.

چگونگی طراحی و استفاده از تبلیغات چاپی در طی سالیان تغییر کرده است اما در عین حال رسانه‌ای استوار در زمینه‌ی تبلیغات بوده است، به ویژه در دورانی که تبلیغات دیجیتالی در حال پیشرفت و گسترش است.

بر خلاف رسانه‌ی دیجیتال، تبلیغات چاپی را نمی‌توان به همان وضوح دنبال و تحلیل کرد. اما برندها روش‌های خلاقانه‌ای پیدا کرده‌اند تا تبلیغات چاپی را با کمپین‌های دیجیتالی گسترده‌تری ترکیب کنند.

به عنوان مثال شرکت فولکس واگن در تبلیغات مجله‌ای خود جاده‌ای را در دو صفحه‌ی مجله چاپ کرد که خوانندگان می‌توانستند با نصب اپلکیشن مخصوص این شرکت، حرکت ماشین تولید شده‌ی جدید شرکت را برای اولین بار در گوشی‌های خود دنبال کنند.

شرکت موتورلا هم با کمک گرفتن از یک شرکت کامپیوتری تبلیغات مجله‌ای‌اش را به گونه‌ای انجام داد که افراد می‌توانستند رنگ آخرین محصول شرکت را در همان مجله با فشار دادن رنگ‌های موجود تغییر بدهند.

۲. بیلبوردها و تبلیغات بر روی حمل و نقل عمومی

تبلیغات بیلبوردی شامل تبلیغات چاپی در مقیاس بسیار بزرگ‌تر می‌شود. به واسطه‌ی اندازه، طراحی، محل قرارگیری و هزینه، بیلبورد و تبلیغات بر روی حمل و نقل عمومی با تبلیغات چاپی عادی تفاوت دارند. این روش با توجه به هزینه‌ی بالای اجرا معمولا برای استارتاپ ها توصیه نمی‌شود.

برای مثال، بیلبوردها عموماً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تعداد کلماتی محدود داشته باشند و یا حتی بدون کلمه باشد تا هنگامی که بینندگان با ماشین یا قطار در حال عبور هستند زمان کافی برای فهم پیام داشته باشند.

تبلیغات در بیلبورد

این تبلیغات برای آگاهی از برند استفاده می‌شوند بنابراین عموماً تنها اسم برند، شماره تلفن و یا آدرس وبسایت روی آن نوشته می‌شود.

۳. آگهی‌های تلویزیونی

آگهی‌های تلویزیونی تبلیغات کوتاهی هستند که توسط شرکت‌ها و سازمان‌هایی ساخته می‌شوند که به دنبال جذب مخاطبان یک سریال یا برنامه‌ی تلویزیونی هستند. آگهی‌های تلویزیونی از زمان اختراع تلویزیون وجود داشتند و با تولد تلویزیون آنلاین دچار تغییرات عمده شدند.

تبلیغات تلویزیونی بر تعداد بینندگان بیشتری تأثیر می‌گذارد و علاوه بر حس بینایی، شنوایی آن‌ها را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که تبلیغات چاپی و بعضی از تبلیغات دیجیتالی قادر به انجام آن نیستند.

اما از معایب این این نوع تبلیغات می‌توان به هزینه‌بر بودن آن و این‌که بینندگان به آسانی می‌توانند این نوع تبلیغات را نادیده بگیرند، اشاره کرد. همچنین تبلیغات تلویزیونی به اندازه‌ی کانال‌های دیگر نمی‌تواند مخاطبان موردنظر شرکت‌ها را هدف قرار دهد و روی آن‌ها تأثیر بگذارد.

تبلیغات قدیمی ایرانی

۴. رادیو و پادکست

این تبلیغات، نوعی تبلیغات شفاهی هستند که در کانال‌های رادیویی در میان موسیقی و دیگر برنامه‌ها پخش می‌شوند. این روش به سال ۱۹۲۰، زمان پخش اولین آگهی رادیویی،‌ برمی‌گردد.

تبلیغات رادیویی در تبلیغات محلی و منطقه‌ای تأثیرگذارتر است. امروزه، تبلیغات پادکستی شیوه‌ای مشابه اما کاربردی‌تر است، به خصوص برای شنوندگانی که می‌توانند محتوای این تبلیغات را، به علت محتوای محلی و منطقه‌ای بودن آن، به خوبی درک کنند.

پادکست های موفق ایرانی

روش‌های تبلیغ آنلاین

در دنیای امروز استفاده از اینترنت سر به فلک کشیده و از حرکت نمی‌ایستد. تا به امروز، بیش از ۴ میلیارد نفر از اینترنت استفاده می‌کنند. این عدد از سال ۲۰۰۵ رشد ۳۰۰ درصدی داشته است.

اگر تبلیغات آنلاین ندارید، از قافله عقب مانده‌اید. اینترنت علاوه بر اینکه به شما دسترسی مستقیم به نیمی از جمعیت جهان را می‌دهد بلکه کانال‌های بسیار متفاوتی را به شما ارائه می‌دهد تا در آن تبلیغ کنید.

بازاریاب‌ها حالا می‌توانند به مخاطبان هدفشان از جبهه‌های مختلف، با روش‌های گوناگون و بودجه‌های متفاوت دسترسی پیدا کنند. ابزارهای متعددی که بسیاری از آن‌ها رایگان هستند هم وجود دارند که می‌توانند به شما در انجام استراتژی تبلیغی‌تان کمک کنند.

پرداخت به ازای کلیک (ppc)

گوگل، یاهو یا بینگ، تمام موتورهای جستجو تبلیغات پرداخت‌شده‌ی مخصوص به خودشان را دارند. این نوع تبلیغات پرداخت به ازای کلیک نام دارد که شامل قیمت‌گذاری بر روی کلمات کلیدی و قرار دادن تبلیغات در بالا یا گوشه‌ّهای نتایج جستجو می‌باشد.

وقتی کسی در یکی از این موتورهای جستجو چیزی را سرچ می‌کند، تبلیغ‌کنندگان می‌توانند تبلیغات خود را بالای نتایج جستجوی اصلی به نمایش بگذارند. این همان چیزی است که این نوع تبلیغات را انقدر قدرتمند می‌کند، این به تبلیغات شما جایگاهی برجسته در برابر افرادی می‌دهد که در حال جستجوی موضوعات مرتبط هستند.

تبلیغات شبکه‌ی اجتماعی

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی پیام شما را مقابل مخاطب هدفتان قرار می‌دهد و آن‌ها را ترغیب می‌کند تا جذب شوند، کلیک کنند و چیزی بخرند.

چه در حال رشد باشید و چه یک کسب و کار نوپا، حتماً اجرای چند تبلیغات شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار قرار دهید. این‌ها نه تنها باعث تبلیغ محصولات و خدمات شما می‌شوند بلکه صفحات شبکه‌ی اجتماعی شما را فراگیرتر می‌کنند و فالوورهایتان را افزایش می‌دهند.

پلت‌فرم‌های خارجی مانند اینستاگرام و فیس‌بوک و پلت‌فرم‌ّهای ایرانی مانند دیدوگرام، رایکا و تگرو هرکدام به شما در انجام هرچه بهتر این نوع تبلیغات کمک می‌کنند.

در ایران شبکه اجتماعی اینستاگرام به عنوان یکی از ابزارهای اصلی تبلیغات کسب‌وکار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تبلیغات همسان و محتوای حمایت‌شده

مفهوم محتوای حمایت‌شده در حدود ۱۹۲۲ به وجود آمد، زمانی که برندها اسپانسر تمام برنامه‌های رادیویی می‌شدند. امروزه، محتوای حمایت شده به تبلیغات همسان و محتوای وبلاگ یا مقاله‌ای اشاره دارد که توسط برندها حمایت مالی می‌شوند.

تا به حال شده در حال خواندن مقاله‌ای از یک مجله باشید و در آن به شدت یک محصول یا خدمت خاص معرفی و توصیه شده باشد؟ به احتمال زیاد این محصول و یا خدمت توسط یک برند خاص حمایت مالی شده است.

محتوای حمایت شده شیوه‌ای عالی برای گسترش برندتان است آن هم در محتوایی که مخاطب شما از قبل با آن آشنایی دارد.

محتوای حمایت شده در شبکه‌های اجتماعی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برندهای ایرانی به کمک اینفلوئنسرها و واینرهای اینستاگرامی برنامه‌های بازاریابی خود را طراحی می‌کنند. به طور مثال ویدئوی زیر با حمایت تپ سی توسط چند نفر از اینفلوئنسرهای اینستاگرام ساخته شده است.

 

بنر و تبلیغات گرافیکی

بنر و تبلیغات بنری گستره‌ای از تبلیغات موتور جستجو هستند و از مدلی مشابه پرداخت به ازای کلیک پیروی می‌کنند اما در آن توجه بازدیدکننده به جای متن، به بعد بصری جلب می‌شود.

تبلیغات بنری و تبلیغات گرافیکی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، تنها تفاوتشان اندازه و محل قرارگیری‌شان است. تبلیغات بنری عموماً در اندازه‌ای مشخص و به شکل جعبه‌هایی افقی بالای صفحه‌ی وب قرار می‌گیرند، اما تبلیغات گرافیکی کوچک‌ترند و عموماً در گوشه‌های صفحه‌ی وب نمایش داده می‌شوند.

شما چه تبلیغات چاپی در مجلات یا ایستگاهای قطار را انتخاب کنید و چه آگهی آنلاین در شبکه‌ی اجتماعی یا موتورهای جستجو، چند قانون برای داشتن تبلیغاتی عالی وجود دارد که بهتر است آن‌ها را رعایت کنید.

موثرترین راهکارهای تبلیغاتی

در بحث تبلیغات، راهکارهای مؤثر، نکات و فوت و فن‌های زیادی وجود دارد. این نوعی هنر است که در طول زمان کامل شده است و با افزایش تبلیغات مدرن و رسانه‌های جدید، راهکارهای مؤثر ظهور می‌کنند.

در این بخش به پنج مفهوم کاربردی معروف می‌پردازیم که با هر روش و رسانه‌ای سازگار است.

به احساسات متوسل شوید

تحقیقات نشان داده که افراد در انتخاب برند به جای اطلاعات به احساسات تکیه می‌کنند. پاسخ‌های احساسی به تبلیغات به خواست یک شخص برای خرید بیشتر از محتوای اصلی تبلیغ تأثیر می‌گذارد. اگر سعیتان این است که احساس خوشحالی، ناراحتی، ترس یا عصبانیت را برانگیزید، توسل به احساسات می‌تواند به مخاطب هدفتان کمک کند تا پیام شما را حس کند، نه اینکه تنها آن را بخواند یا بشنود.
این تبلیغات تحسین شده برند اوه که در آن از احساسات برای تبلیغ مایع دستشویی استفاده شده است نمونه خوبی برای استفاده از این ویژگی می‌باشد.

 

در تبلیغات تداعی مثبت خلق کنید

زمانی که با محصول شما برای مصرف کنندگان احساس خوشحالی، حس و حال پیروزی یا دستیابی به هدف تداعی شود، احتمال این‌که متوجه محصول یا خدمت شما بشوند، آن را به یاد بیاورند و بخرند بالاتر است.

ممکن است این اتفاق برای شما هم پیش آمده باشد بدون آن‌که حتی متوجه‌اش شده باشید. تا به حال شده که فرد مشهور مورد علاقه‌تان یا اینفلونسر اینستاگرام دیده باشید که با یک محصول یا برند ژست گرفته باشد و این احساس به شما دست بدهد که شما هم می‌خواهید مثل او باشید، به نظر برسید و یا همان کار را بکنید؟ شرکت‌ها این رابطه‌ی ناخودآگاه را در تبلیغات به وجود می‌اورند به این امید که شما احساساتی مثبت نسبت به محصول یا خدمتی که در حال تبلیغ آن هستند پیدا کنید.

کوکا کولا یک کمپین تبلیغاتی دارد که در آن محصولشان را به دوستان، خانواده و سرگرمی مرتبط می‌کنند. زمانی که به فکر نوشیدنی برای سرو در مهمانی یا پیکنیک هستید، کوکا کولا از شما می‌خواهد که به آن‌ها فکر کنید.

زمانی که تبلیغات را خلق می‌کنید، به این‌که می‌خواهید برندتان با چه احساسات، خواسته‌ها یا اهدافی به یاد آورده شود فکر کنید. این احساسات و اهداف را با استفاده از داستان‌ها یا ویدئوها در تار و پود تبلیغاتتان قرار دهید. به دنبال اینفلوئنسرهایی بگردید که با ارزش‌ها و رفتارهای درونی برندتان سازگاری دارند و آن‌ها را در افزایش تداعی مثبت وارد کنید.

یک اثر چشم و هم چشمی ایجاد کنید

مردم می‌خواهند در جامعه با بقیه جور دربیایند. این ذات انسان است. نه شما و نه من از این قاعده مستثنی نیستیم.

و این تمایل ذاتی انسان است که این اثر چشم و هم چشمی را انقدر کارآمد می‌کند. مردم دلشان نمی‌خواهد که از قافله عقب بمانند. آن‌ها در نظر دوستانشان ارزش پیدا می‌کنند و قطعاً نمی‌خواهند تنها کسی باشند که از جدیدترین و بهترین محصول استفاده نمی‌کنند.

از حرف‌های مصرف کنندگان، داده‌ی پرسشنامه‌ها یا محتوای قابل اشتراک‌گذاری استفاده کنید تا برندتان را به عنوان برندی که ارزش دنبال کردن و خریدن دارد نشان دهید.

رویکرد دیگری را در پیش بگیرید و برای استفاده‌ی خانواده و دوستان از برندتان تخفیف بگذارید تا مخاطب شما خودش فروش را برایتان انجام دهد. در هر صورت از تبلیغاتتان برای خلق محیطی فراگیر استفاده کنید که افراد دلشان بخواهد عضو آن شوند.

به جای ویژگی‌ها بر روی مزایای تمرکز کنید

ویژگی‌ها و مزایا دو چیز کاملاً متفاوت هستند. ویژگی‌ها جزئیات محصول یا خدمتی هستند که شما در حال فروش آن هستید مثل اندازه‌های یک مبل یا مواد استفاده شده در یک بیسکوییت. در مقابل مزایا توضیح می‌دهد که چرا یک شخص باید از شما یک مبل یا بیسکوییت بخرد و این‌که آن‌ها از این خرید چه سودی می‌کنند.

تبلیغات باید بر روی مزیتی که محصول یا خدمت شما به وجود می‌آورد تمرکز کند نه توضیح این‌که شما به طور فیزیکی در حال فروش چه چیزی هستید.

از داستان سرایی استفاده کنید

داستان سرایی کمک می‌کند تا دید کلی از یک برند یا شرکت به وجود بیاید نه این‌که تنها یک محصول یا خدمت خاص نشان داده شود. همچنین زمانی که کسی از این داستان‌ها استقبال کند، ترغیب کردن او به انجام کاری بسیار آسان‌تر می‌شود.

داستان سرایی تکنیکی است شما می‌توانید تمام تبلیغات خود را در آن جای دهید. در واقع اگر تا حالا داستان کلی برندتان را ننوشتید، حتماً باید این کار را انجام دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که داستان‌هایی که یک برند را «مورد نیاز، قابل اعتماد و اساسی» نشان می‌دهند، موثرترین نوع برای جذب و تاثیرگذاری بر روی مشتریان هستند.

در ادامه مثالی از داستان سرایی را از تبلیغات برند KFC ببینید:

 

نمونه تبلیغات: مثال دو کمپین تبلیغاتی به یاد ماندنی

تاثیرگذارترین تبلیغات، بهترین معلم‌ها هستند. مهم نیست این تاثیرگذاری به خاطر کپی‌رایتینگ، نوع طراحی، رسانه‌ی مورد استفاده و یا مخاطبان هدف این تبلیغات باشد، کمپین‌های تبلیغاتی درست و حسابی همیشه می‌توانند چیزهای جدیدی در رابطه با چگونگی انجام تبلیغات به نحوی موثرتر و یا تثبیت موقعیت شرکت در بازار به شما یاد بدهند.

در اینجا به دو کمپین تبلیغاتی که اثر به یاد ماندنی در تاریخ تبلیغات به جا گذاشتند می‌پردازیم.

۱. نایک: فقط انجامش بده

در اواخر سال‌های ۱۹۸۰ نایک کمپین «فقط انجامش بده» را کلید زد.

استفاده از اینفلوئنسرها در تبلیغ

در ابتدا تمرکز نایک بر روی تولید کفش دو برای دوندگان ماراتون بود و این شرکت هیچ محصولی برای مشتریان و افراد عادی جامعه تولید نمی‌کرد. کم کم فروش شرکت ریباک بیشتر شد و نایک به این فکر افتاد که با ایجاد کمپین تبلیغاتی جدید بتواند با رقبایش در صنعت تولید کفش‌های کتانی رقابت کند. به همین علت و برای جذب مشتریان عادی بود که کمپین تبلیغاتی نایک با شعار معروف «فقط انجامش بده.» متولد شد.

در آن زمان میزان تحرک در شهروندان آمریکایی بسیار پایین آمده بود و نایک با هدف ترغیب مردم عادی به ورزش و تحرک کفش‌هایی برای آن‌ها تولید کرد و در تبلیغاتش از ورزشکاران معروف مانند مایکل جردن استفاده کرد. مایکل جردن در آن تبلیغ به مردم پیشنهاد می‌کرد که از بهانه‌های ریز و درشت برای ورزش نکردن دست بردارند و فقط انجامش دهند.

این کار نایک، طراحی هوشمندانه و استفاده از ورزشکاران مشهور، یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت این کمپین بود و این تلفیق قدرتمند ورزشکاران و محصولات، به نایک کمک کرد که در عرض ۱۰ سال فروش خود را از ۸۰۰ میلیون دلار به ۹.۲ میلیارد دلار برساند.

یک برند همیشه باید به دنبال پیدا کردن راه‌حلی خلاقانه برای حل مشکلات روزمره‌ی مشتریان خود باشد؛ درست مانند کاری که نایک با تولید کفش‌های ورزشی برای مشتریان عادی انجام داد.

2. تبلیغات فولکس واگن

با وجود این‌که فولکس واگن ساخت ماشین بیتل را رسماً متوقف کرده است اما کمپین به یادماندنی «کوچک فکر کن» آن برای همیشه در تاریخ تبلیغات ماندگار شده است. این شرکت می‌دانست که اگر بخواهد با رهبران صنعت رقابت کند باید ذهنیت مشتریان را تغییر دهد.

بنابراین فولکس واگن در آن زمان دست به طراحی کمپین تبلیغاتی نامتعارفی زد. این شرکت با شعار تبلیغاتی «کوچک فکر کن» انقلابی در صنعت خودروسازی به وجود آورد؛ پوسترهای طراحی شده‌ی این کمپین با نوع عادی پوسترها در آن زمان تفاوت داشت: حجم زیادی از پوستر خالی بود و تنها یک ماشین کوچک تولید شرکت در وسط آن قرار داشت.

پیام تبلیغات

فولکس واگن در این کمپین سعی کرد تا ذائقه‌ی مشتریان آمریکایی خود که طرفدار ماشین‌های بزرگ بودند را تغییر دهد. این شرکت اذعان کرد با وجود اینکه بیتل کوچک است اما نباید آن را دست کم گرفت و به مقایسه‌ی آن با ماشین‌های بزرگ پرداخت و مزیت‌های رقابتی این ماشین کوچک را به مشتریان خود نشان داد و به همین ترتیب باعث تغییر سلیقه‌ی آن‌ها شد. این صداقت در تبلیغات بود که باعث شد شرکت مشتریان زیادی را به خود جذب کند چون ویژگی‌های محصول خود را صادقانه در تبلیغاتش بیان کرد.

روش‌های استفاده از تبلیغات رایگان

۱. از گوگل مای بیزینس استفاده کرده تا در جستجوی محلی تبلیغات کنید

یکی از پرقدرتمندترین روش‌ها برای تبلیغ کسب و کارتان استفاده از گوگل مای بیزینس است که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا حضورشان در کوگل سرچ و گوگل مپ را مدیریت کنند. این ابزار می‌تواند رتبه‌ی شما در نتایج جستجوی محلی را تقویت کند.

گوگل مای بیزنس

رتبه‌ی بالا در جستجوی محلی نشان می‌دهد که شما شرکتی قانونی و مناسب هستید. اگر شش ماه قبل شرکتتان را تعطیل کرده باشید مسلماً در گوگل رتبه‌ی یک را در «پیتزا فروشی‌های نزدیک من» کسب نخواهید کرد. اگر رتبه‌ی بالاتری داشته باشید مشتریان بیشتری شما را به جای شرکت رقیب انتخاب خواهند کرد.

۲. برای دیگر وبلاگ‌ها پست مهمان بنویسید

پست نویسی مهمان در یک وبلاگ شناخته شده مزیت‌های عمده‌ای دارد. شما می‌توانید از ارتباط برقرار کردن با مخاطبان آن وبلاگ استفاده کنید و خودتان را یک رهبر در صنعتتان معرفی کنید.

از آن‌جایی که پست نویسی مهمان در یک وبلاگ معروف شما را به یک مخاطب ثابت و اعتبار دامنه‌ی وسیع‌تر متصل می‌کند، این عمل بعضی اوقات می‌تواند حتی از پست‌گذاری در وبلاگ خودتان هم سودمندتر باشد.

بعلاوه شما می‌توانید در مقاله‌تان لینک وبسایت خودتان را هم قرار دهید، دادن یک لینک ورودی باعث تقویت اعتبار دامنه‌ی شما شده و می‌تواند رتبه‌ی وبسایتتان در موتورهای جستجو را افزایش دهد.

۳. در لینکدین محتوا تولید کنید

لینکدین پلت فرمی است که افراد حرفه‌ای را به هم متصل می‌کند، همچنین مکان مناسبی برای اشتراک محتوای مرتبط با کسب و کار است. پلت فرم وبلاگی لینکدین به شما اجازه می‌دهد تا در صنعت خود مهارت‌هایتان را به نمایش بگذارید.

ارتباطات شما و دیگر اعضای لینکدین درگیر پست‌هایتان می‌شوند و آن را به اشتراک می‌گذارند و به نوعی برای شما تبلیغات رایگان انجام می‌دهند. از آنجایی که نیمی از ترافیک‌های شبکه اجتماعی سایت‌های شرکت B2B از لینکدین می‌اید اگر در این سایت تولید محتوا نکنید و تبلیغات انجام ندهید این فرصت را از دست می‌دهید.

۴. در پادکست‌های دیگر کسب و کارها مصاحبه انجام دهید

تیم شما باید بداند از چه پلت‌فرم هایی استفاده کند تا محصول و خدمت شرکتتان را به بهترین نحو تبلیغ کند. برای این کار بهتر است تبلیغاتتان را در پلت‌فرم‌های مختلف انجام دهید تا متوجه شوید مخاطبانتان از چه پلت‌فرم‌هایی بیشتر استفاده می‌کنند.

بعضی از مخاطبانتان ترجیح می‌دهند تا به جای خواندن مقاله به پادکست گوش بدهند. برای دستیابی به این افراد، با چند کسب و کاری که پادکست دارند تماس بگیرید و ایده‌های انجام مصاحبه را با آن‌ها در میان بگذارید.

5. در امضای ایمیل‌هایتان وبسایتتان را تبلیغ کنید

با تمام ایمیل‌هایی که در طی روز ارسال می‌کنید حیف است اگر از این روش تبلیغاتی پنهان در امضای ایمیلتان نهایت استفاده را نکنید. امضای ایمیل شما می‌تواند ویژگی غیرمنتظره‌ای در تبلیغ یک محصول، محتوا، رویداد و یا حتی یک پست وبلاگی جدید باشد.

لینک وبسایت کاریتان را در پروفایل فیس بوک، توییتر و اینستاگرامتان اضافه کنید.

6. برای تبلیغات خبرنامه‌های ایمیلی ارسال کنید

یک خبرنامه‌ی ایمیلی می‌تواند وسیله‌ای مفید برای تبلیغ محتوا، اشتراک گذاری خبرهای مربوط به کسب و کار و ایجاد روابط عمیق‌تر هم با مشتریان بالقوه و هم فعلی باشد. ابزارهای رایگان زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما در طراحی، ارسال و بهینه سازی خبرنامه‌تان کمک کنند.

ایمیل مارکتینگ

با سرمایه گذاری به موقع، یک خبرنامه ایمیلی می‌تواند مکان مناسبی برای به اشتراک گذاری محتوای باکیفیت با مشتریان اصلی و بالقوه باشد و برندتان را به عنوان یک برند مفید و آموزنده معرفی کند.

7. در رویدادهای حضوری شبکه‌سازی انجام دهید

ارتباط برقرار کردن با همکاران حرفه‌ای در رویدادهای شبکه‌سازی یک فرصت عالی برای دیدار با مشتریان بالقوه در حایی است که آن‌ها مشتاق صحبت کردن درباره‌ی کسب و کارتان هستند. موضوعات مورد بحث در این نوع رویدادها به شما این اطمینان را می‌دهد که با رهبران باصلاحیت دیدار می‌کنید.

برای کسب و کارهای کوچکی که به دنبال ایجاد اولین روابط هستند، شبکه‌سازی یک فرصت است تا اسمتان در آنجا به سر زبان‌ها بیاندازید، همکارهای بالقوه را ببینید و فرصت‌هایی برای رشد پیدا کنید. این کار به شما در به روز بودن درباره‌ی اتفاقات مهم در صنعتتان هم کمک می‌کند.

همایش

8. در صورت امکان در رویدادها سخنرانی کنید

مانند شبکه‌سازی، سخنرانی در یک رویداد درباره‌ی موضوعات مرتبط با صنعتتان هم روش دیگری برای نشان دادن تخصصتان است. انجام یک سخنرانی فکر شده و گیرا توجهتات را به سمت شما و به دنبال آن کسب و کارتان جلب می‌کند. چیزی که می‌تواند آگاهی از برند را افزایش داده و نشان دهد که کار شما صلاحیت برخورد با چالش‌های مشتریان را دارد.

درباره‌ی موضوعات مختلف فکر کنید و در شرکت در رویدادهای شبکه‌سازی پیش رو داوطلب شوید.

9. یک محصول رایگان بدهید یا مسابقه انجام دهید

این کار روش آسانی برای انگیزه دادن به تماشاگران جدید است تا وبسایت یا شبکه‌ی اجتماعیتان را ببینند و عضو آن شوند. بعلاوه دادن محصولات ارزان مانند تی شرت یا لیوان روش خوبی برای گسترش نام برندتان است.

تبلیغات شفاهی همچنان روشی تاثیرگذار است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

10. بروشور یا اعلامیه پخش کنید

قرار دادن بروشور یا اعلامیه در کتابخانه‌های محلی، کافی شاپ ها و شرکت‌ها راه منحصر بفردی برای ورود به بازار آفلاین است، جایی که مردم زمان زیادی از وقتشان را در آن می‌گذرانند.

شما می‌توانید با استفاده از پاورپوینت بروشور یا اعلامیه‌های رایگان بسازید. بهتر است بروشورها و اعلامیه‌ها را در مکان‌های مرتبط با صنعتتان پخش کنید.

11. ویدئوهای آپارات بسازید

آپارات حدود ۳۶ میلیون کاربر فعال دارد و این کاربران بیش از ۱۸۰ میلیون دقیقه ویدیو در روز تماشا می‌کنند؛ یعنی برابر با ۳۴۲ سال. آمارهای سال ۹۸ نشان می‌دهد که ۲۰۳۰ کانال از طریق آپلود ویدیو در این پلتفرم کسب درآمد کرده‌اند.

ساخت ویدئوهای آپارات جذاب، مفید و قابل اشتراک‌گذاری یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای فروش برندتان است. اگر این کار درست انجام شود بینندگان را به اندازه‌ای سرگرم می‌کند که محتوای شما را به اشتراک بگذارند و از سایتتان بازدید کنند.

12. از روابط همکاریتان با دیگر شرکت‌ها برای تبلیغات نهایت استفاده را بکنید

همکاری‌ها فرصتی هستند تا خدمات مکملی که شما نمی‌توانید فراهم کنید را ارائه دهید. به عنوان مثال یک شرکت طراحی وب و یک آژانس کپی رایتینگ می‌توانند با هم همکاری کنند و زمانی که مشتری برای سایتش به یک محتوای متنی نیاز پیدا می‌کند، شرکت طراحی وب می‌تواند خدمات کپی رایتینگ شرکت همکارش را پیشنهاد دهد.

این عمل رضایت مشتری را افزایش می‌دهد و همچنین فرصت‌های تبلیغاتی ویژه‌ای را فراهم می‌کند. اگر مشتری به خدمات شما نیاز پیدا کند، شرکت همکارتان می‌تواند او را به سمت شما هدایت کند.

13. در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید

امروزه شبکه‌ّهای اجتماعی برای بیشتر استراتژی‌های بازاریابی حیاتی هستند. خوشبختانه اکثر پلت فرم‌ّها و پست‌ّهای این شبکه‌ّها رایگان هستند. اگر بودجه‌ی کمی دارید می‌توانید بدون هزینه پست یا توییت کنید.

پلت فرم‌ّهایی را انتخاب کنید که بیشترین هماهنگی را با مخاطبانتان دارند. بعد، لینک‌ها، عکس‌ها، ویدئوها یا متن‌هایی را درباره‌ی کسب و کارتان، محصولات به بازار آمده یا هر اتفاق دیگری که دوست دارید را پست کنید.

تبلیغات در اینستاگرام

14. پلتفرم‌های عکس و ویدئو را برای تبلیغات امتحان کنید

با اینکه فیس بوک، تویی‌تر و لینکدین می‌توانند برای شروع پلت فرم‌هایی عالی باشند اما فعالید در پلت فرم‌هایی مانند اینستاگرام و پینترست به شما فرصت‌های بیشتری برای نشان دادن عکس محصولات یا انجام هرچه بهتر استراتژی‌های بصری می‌دهند.

جدا از گسترش آگاهی با تصاویر رایگان از محصول یا خدمتتان، بیش‌ترین این پلت فرم‌ها به اضافه‌ی فیس بوک، به شما امکان ویدئوهای زنده و استوری می‌دهند که به شما اجازه می‌دهد تا در رابطه با محصولاتتان تبلیغات ویدئویی بسازید. چون این ویدئوها در شبکه‌ّهای اجتماعی هستند شما می‌توانید قابلیت اشتراک‌گذاری آن را با هشتگ کردن، نوشتن کپشن‌های جالب و تشویق مشتریان به لایک و نظر گذاشتن تقویت کنید.

15. مشتریان راضی را تشویق کنید که نظرات آنلاین بنویسند

تبلیغات شفاهی همچنان یکی از بهترین راه‌ها برای فروش محصولتان است. مشتریان به نظرات دیگر مشتریان اعتماد دارند به ویژه زمانی که نظرات مثبت زیادی وجود داشته باشد.

اگر مشتریان شما راضی هستند، آن‌ها را ترغیب کنید تا درباره‌ی تجربیاتشان در پلت فرم‌های معروفی مانند اینستاگرام، دیجی کالا و آپارات بنویسند.

چگونه در گوگل رایگان تبلیغ کنیم؟

همانطور که گفته شد شما می‌توانید یک صفحه‌ی رایگان در گوگل مای بیزینس ایجاد کنید که می‌تواند به بالا بردن رتبه‌ی شما در نتایج جستجو کمک کند. چگونگی انجام آن به این صورت است.

اکانت گوگل مای بیزینس خود را درست کنید

اول باید در جی میل اکانت بسازید. بعد باید با آن اکانت در گوگل مای بیزینس ثبت نام کنید. سپس گوگل درباره‌ی کسب و کارتان و نحوه‌ی ارائه‌ی محصول و خدمتتان سؤال می‌پرسد.

صفحه‌ی کسب و کارتان را بهینه سازی کنید

بعد از آنکه اکانت را ساختید باید پروفایل خودتان را کامل کنید. در این قسمت بهتر است تمام اطلاعاتی که گوگل از شما خواسته را پر کنید تا بهینه سازی بهتر انجام گیرد. تمام اطلاعات مانند آدرس، شماره تلفن، ساعات کاری، تصاویر محصولات و کسب و کارتان و اطلاعاتی از این قبیل را کامل کنید.

صفحه‌ی کسب و کارتان را تأیید و کنترل کنید

زمانی که پروفایل را کامل کردید، مطمئن شوید که آن را تأیید کرده باشید تا گوگل متوجه شود این یک کسب و کار واقعی و قانونی است. می‌توان این کار را از طریق ایمیل و تأیید تلفنی انجام داد.

سئو را فراموش نکنید

در کنار گوگل مای بیزینس استفاده از استراتژی‌های رایگان سئو هم می‌تواند به بالاتر رفتن رتبه‌ی نتایج جستجوی وبسایتتان هم کمک کند. این تاکتیک‌ها برای کار راحت و آسانند و در وبلاگ نویسی، طراحی سایت و دیگر فرآیندها کاربرد دارند.

جمع‌بندی: تبلیغات به شما کمک می‌کند تا بهتر رشد کنید!

بهترین راه ارتباط با مشتریان و جذب آن‌ها تبلیغات است؛ در تبلیغات با مشتریان خود صحبت کنید، احساساتشان را برانگیزید و به آن‌ها نشان دهید که برایتان مهم‌اند. برای برند خود داستانی شفاف و قابل اعتماد خلق کنید تا بتوانید با استفاده از آن ارزش‌های برندتان را به خوبی نشان دهید.

تاکتیک‌های بسیاری برای این کار وجود دارد که بسیاری از آن‌ها رایگان هستند که می‌توانند مکمل روش‌های هزینه‌ای تبلیغات شما باشند. شما با این روش‌ها می‌توانید کمی از هزینه‌های اضافی خود بکاهید و بودجه‌ی خود را صرف کارهای عمیق‌تری بکنید.

مطالب مرتبط

تبلیغات دیجیتال چیست
تبلیغات دیجیتال چیست؟ و چطور از آن برای رشد کسب و کار خود استفاده کنیم؟
جذب مشتری
جذب مشتری بیشتر با 8 راهکار خلاقانه و ارزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *