آژانس دیجیتال مارکتینگ

آژانس دیجیتال مارکتینگ: چگونه یک آژانس بازاریابی معتبر پیدا کنیم؟ (+ 10 آژانس برتر ایرانی)

اهمیت بازاریابی در کسب‌وکار بر هیچکس پوشیده نیست و بدون آن، حیات کسب‌وکار به خطر می‌افتد. برخی از شرکت‌ها خودشان یک تیم بازاریابی دارند که همه کارهای لازم در این زمینه را انجام می‌دهند. برخی دیگر، به دلایل مختلف تصمیم می‌گیرند که به سراغ یک آژانس دیجیتال مارکتینگ بروند و وظایف بازاریابی‌شان را به آن‌ها محول کنند.

اگر شما هم روش دوم را ترجیح می‌دهید، باید بدانید که همه آژانس‌های بازاریابی قابل اعتماد نیستند. جست‌وجو، انتخاب و همکاری با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ معتبر و کاربلد برای موفقیت کسب‌وکارتان ضروری است.

در این مقاله، به بررسی خدماتی که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ دیجیتال عرضه می‌کنند، می‌پردازیم. سپس، نکاتی را ارائه می‌کنیم که باید در هنگام انتخاب یک آژانس دیجیتال مارکتینگ در نظر بگیرید. اما پیش از هر چیز، ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید خودتان کار بازاریابی شرکت‌تان را به‌دست بگیرید یا با یک آژانس بازاریابی همکاری کنید.

کدام یک بهتر است: داشتن تیم بازاریابی داخل شرکت یا همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ؟

برای اینکه بتوانید جواب این سؤال را پیدا کنید، باید بدانید که یک کمپین موفق بازاریابی به چه چیزهایی نیاز دارد و آیا خودتان از پس انجامش برمی‌آیید یا خیر.

 • درک کامل مشتریان

پیش از اینکه بتوانید یک کمپین بازاریابی موفق راه بیندازید، باید به شناخت کاملی از رفتار مشتریان‌تان برسید. در بسیاری از مواقع، شرکت‌ها نمی‌توانند ارتباط خوبی با مشتریان‌شان برقرار کنند، زیرا آن‌ها را به‌درستی نشناخته و مشکلات و نیازهایشان را درک نکرده‌اند.

تحقیقات بازار و آژانس دیجیتال مارکتینگ

در واقع، شما باید یک پرسونای مشتری تهیه کنید. با این کار، درمی‌یابید که مشتری هدف شما چه ویژگی‌ها، مشکلات، ترس‌ها و اهدافی دارند و متناسب با آن‌ها پیام کمپین‌تان را طراحی می‌کنید.

 • سیستم ساختارمند

یک کمپین بازاریابی شامل کارها و وظایف متعددی می‌شود که شما باید آن‌ها را ثبت و ضبط کنید تا بتوانید نتایج آن‌ها را بسنجید. در نتیجه، باید یک سیستم ساختارمند داشته باشید که انجام این کارها را آسان و روان کند.

 • ابزارهای بازاریابی

کمپین‌های بازاریابی به انواع مختلف ابزارهای بازاریابی نیاز دارند. برای مثال، ممکن است به ابزارهای بازاریابی ایمیلی، ابزارهای تجزیه‌وتحلیل عملکرد و ابزارهای ارتباطی نیاز داشته باشید. شما به کمک این ابزارها می‌توانید به‌طور کارآمدتری وظایف کلیدی بازاریابی را به انجام برسانید و به اهداف‌تان برسید.

 • پایداری

برای اینکه بتوانید از فعالیت‌های بازاریابی‌تان نتیجه بگیرید، باید صبر داشته و در این راه پایدار باشید. معمولاً بعد از چند ماه و حتی چند سال می‌توانید نتایج درخشان تلاش‌های بازاریابی خود را به چشم ببینید و به موفقیتی که سزاوارش هستید، برسید.

 • کیفیت

برای راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی موفق، باید بتوانید برای مشتریان هدفت‌تان ارزش‌آفرینی کنید. هر کسی می‌تواند مقاله‌های آبکی بنویسد. اما شما باید محتوایی باکیفیت تولید کنید که مخاطب هدف‌تان را مجذوب کند و ویدیوهایی حرفه‌ای بسازید که دست به دست بچرخد. تنها از این طریق می‌توانید به موفقیت‌تان اطمینان پیدا کنید.

نمونه تبلیغات

 • تجربه

به یاد داشته باشید که کار بازاریابی نیازمند تجربه است و هرچه تجربه بیشتری در راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی داشته باشید، با پیچ‌وخم‌های این راه بیشتر آشنا می‌شوید و عملکرد بهتری پیدا می‌کنید.

همکاری با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ چه مزایایی برای شرکت‌تان خواهد داشت؟

اگر بتوانید یک تیم بازاریابی در شرکت‌تان استخدام کنید که از پس همه این موارد برآیند، بدون آنکه آسیبی به سایر فرآیندهای کسب‌وکارتان برسد، می‌توانید خودتان کار بازاریابی‌تان را به دست بگیرید. اما بدانید که این مسئله زمان می‌برد. تولید مداوم محتوای باکیفیت و ایجاد یک سیستم کارآمد کار آسانی نیست.

اگر با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ همکاری کنید، بار این مسئله را از دوش خود و تیم‌تان برمی‌دارید و می‌توانید بر سایر جنبه‌های کسب‌وکارتان تمرکز کنید. اگر با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ قراردادی کامل ببندید، آن‌ها تیمی از متخصصان را به شرکت شما اختصاص می‌دهند که روی کمپین‌ها و کانال‌های مختلف بازاریابی کار می‌کنند تا بهترین نتیجه برایتان حاصل شود.

دیگر تمام وظایف بازاریابی از استراتژی تا اجرا و بهینه‌سازی به دوش آن‌ها خواهد بود. البته برخی از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ خدمات مشاوره‌ای نیز ارائه می‌کنند. شما می‌توانید به کمک آن‌ها نقشه راه بازاریابی‌تان را معین کنید و سپس، خودتان مسئولیت اجرایش را به عهده بگیرید.

زمانی که با یک آژانس بازاریابی کار می‌کنید، دیگر نیازی نیست نگران تیم بازاریابی و تولید محتوا باشید. افراد آژانس برای شما کار می‌کنند تا نتایج دلخواه‌تان حاصل شود. به این ترتیب، رشد و پیشرفت‌تان سرعت می‌یابد.

آیا با انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ برای فعالیت‌های بازاریابی می‌توان بر عملکرد آن‌ها نظارت داشت؟

نکته منفی همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ این است که دیگر شما خودتان نمی‌توانید هر روز بر تمام فعالیت‌های بازاریابی نظارت داشته باشید. به همین خاطر، ضروری است که یک آژانس دیجیتال مارکتینگ مطمئن و خوش‌نام بیابید و بتوانید با آن‌ها ارتباط سازنده‌ای برقرار کنید.

از لحاظ هزینه نیز باید این دو روش را بررسی کنید. ممکن است فکر کنید که همکاری با آژانس‌های بازاریابی بسیار گران تمام می‌شود. اما اغلب هزینه استخدام و آموزش تیم بازاریابی برای شرکت هزینه‌برتر است. به‌خصوص اگر بخواهید برای هر بخش، برای مثال، رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جست‌وجو و غیره به‌طور جداگانه متخصصی استخدام کنید. استخدام کارمندان جدید به منزله پرداخت حقوق و مزایای بیشتر و صرف زمان برای آموزش و هماهنگی با آن‌هاست.

در هر صورت، باید مزایا و معایب این دو روش را بسنجید و آنکه برای شرکت‌تان بهترین است، انتخاب کنید.

5 عامل مهم در انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ

اگر تصمیم دارید که با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ همکاری کنید، باید 5 عامل مهم را بررسی کنید. اگر بتوانید انتخابی درست داشته باشید، با تیمی متخصص و باتجربه سروکار خواهید داشت که تمرکزشان تنها بر موفقیت برند شماست. در ادامه هر کدام از این 5 عامل را شرح می‌دهیم.

 1. ارتباطات:

  نحوه ارتباطات درون سازمانی یک آژانس بازاریابی و همچنین، نحوه ارتباط آن‌ها با شما عامل مهمی است. اگر ارتباط افراد آژانس با یکدیگر و با شما هماهنگ و مؤثر باشد، قطعاً عملکرد خوبی نیز دارند و می‌توانند اهداف‌تان را محقق کنند.

 2. کنجکاوی:

  آژانس دیجیتال مارکتینگ که برای همکاری انتخاب می‌کنید، باید نشان دهد که علاقه‌مند آشنایی کامل با شرکت شماست و می‌خواهد تا جایی که می‌شود درباره برندتان بیاموزد تا بهتر بتواند شما را در مسیر درستی پیش ببرد. آژانسی که بادقت پای حرف‌هایتان ننشیند و اهداف کسب‌وکارتان را درک نکند، مناسب همکاری نیست.

 3. انعطاف‌پذیری:

  بازاریابی حوزه‌ای گسترده با شیوه‌ها و ابزارهای گوناگون است که هر روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. آژانس دیجیتال مارکتینگ منتخب شما باید منعطف باشد و با توجه به نیازها و اهداف شما بتواند استراتژی موثری بچیند و از انواع ابزارهای لازم بهره ببرد.

 4. دانش و تخصص:

  یک آژانس بازاریابی کاربلد، در ابتدای امر برای خودش بازاریابی خوبی انجام می‌دهد. درباره آژانس مد نظرتان تحقیق کنید و ببینید تیم بازاریابی‌اش پیش از این چه دستاوردهایی برای خودشان و مشتریان‌شان داشته‌اند. آیا مشتریانی معتبر کارشان را تأیید کرده‌اند؟ آیا تابه‌حال کمپین‌های بازاریابی موفق و معروفی داشته‌اند؟ آیا تیم بازاریابی آن‌ها متشکل از بازاریاب‌هایی متخصص و هوشمند است که دانشی به‌روز دارند؟

 5. نمونه‌های موردی:

  آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ مورد نظرتان بخواهید که نمونه‌های موردی از موفقیت‌های پیشین‌شان را به شما نشان دهند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ

وظایف آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

هدف شما از بازاریابی چیست؟ به احتمال زیاد، جذب مشتری بیشتر و در نتیجه، فروش، درآمد و سود بیشتر. یک آژانس دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای با استفاده از تاکتیک‌های بازاریابی مختلف به شما کمک می‌کند تا اهداف بازاریابی‌تان را محقق سازید.

از آنجایی که بازاریابی حوزه گسترده‌ای است و روش‌ها و ابزارهای گوناگونی دارد، آژانس‌های بازاریابی نیز خدمات متنوعی ارائه می‌دهند تا بتوانند نیازهای متفاوت مشتریان‌شان را پاسخ دهند.

از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ خوب می‌توان انتظار داشت این خدمات را عرضه کند:

 • تحقیقات بازار
 • سئو
 • گوگل ادوردز
 • تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی
 • تبلیغات ویدیویی
 • بازاریابی موبایل
 • بازاریابی محتوایی
 • ایمیل مارکتینگ
 • طراحی وب‌سایت

بر مبنای نیازها و اهداف شما، آژانس دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌ای از خدمات مناسب را به شما عرضه می‌کند تا بهترین نتیجه برایتان حاصل شود. اما پیش از آنکه به سراغ یک آژانس دیجیتال مارکتینگ بروید و با آن‌ها قرارداد همکاری ببندید، بهتر است این چند پرسش را در نظر بگیرید:

 • نیازهای بازاریابی شرکت‌تان چیست؟

قبل از آنکه بتوانید همکاری‌تان را با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای آغاز کنید، باید به‌خوبی دریابید که نیازهای بازاریابی شرکت‌تان چیست. آیا به یک وب‌سایت نیاز دارید؟ یا شاید خدمات سئو و گوگل ادز به کارتان می‌آید. هرچه که هست، باید آن‌ها را به‌روشنی مشخص کنید.

اگر خودتان از قبل یک تیم بازاریابی در شرکت دارید، ببینید چه کارهایی از عهده آن‌ها برمی‌آید. آیا آن‌ها می‌توانند از عهده تهیه، اجرا و بهینه‌سازی یک استراتژی مؤثر بربیایند؟ آیا در تاکتیک‌های بازاریابی آن‌ها نقصی وجود دارد که بتوانید جبران آن را به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ بسپارید؟ با پاسخ به این سؤالات برایتان مشخص می‌شود که نیاز دارید کدام فعالیت‌های بازاریابی را برون‌سپاری کنید.

 • وضعیت آژانس دیجیتال مارکتینگ موردنظرتان چگونه است؟

اگر یک آژانس دیجیتال مارکتینگ از عهده کارهای بازاریابی داخلی خودشان بربیایند، احتمالاً گزینه خوبی برای همکاری نیستند. برای همین شما باید نحوه عملکرد بازاریابی داخلی آن‌ها را بررسی کنید.

برای مثال، اگر شما به یک وبلاگ نیاز دارید، وبلاگ آژانس بازاریابی مدنظرتان را نگاهی بیندازید. آن‌ها برای خودشان وبلاگ خوبی راه انداخته‌اند ویا میتوانند به شما در آموزش سئو کمک کنند؟ یا اگر به بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نیاز دارید، ببینید وضعیت برند آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی چگونه است.

درباره اینگونه جزئیات تحقیق کنید یا از خود آژانس سؤال بپرسید. تجربیات مشتریان قبلی آن‌ها نیز می‌تواند منبع خوبی باشد، به شرطی که آن‌ها خود شرکت‌های معتبر و مطمئنی باشند.

 • آژانس دیجیتال مارکتینگ موردنظرتان چه شاخص‌های کلیدی عملکردی را در نظر می‌گیرند؟

بازاریابی به تنهایی برای موفقیت کسب‌وکار شما کافی نیست. شما باید نتیجه عملکرد فعالیت‌های بازاریابی شرکت‌تان را بررسی و تجزیه‌وتحلیل کنید. با این کار شما متوجه کاستی‌ها و مشکلات می‌شوید و درمی‌یابید که آیا واقعاً در راستای تحقق اهداف‌تان قدم می‌گذارید یا نه. به همین خاطر است که باید شاخص‌های کلیدی عملکرد یا همان KPI هایی را مشخص کنید.

شاخص عملکرد کلیدی برای آژانس های دیجیتال مارکتینگ

تعیین KPI مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است برای اینکه بتوانید تصویری واقعی از وضعیت قعالیت‌های بازاریابی‌تان پیدا کنید. برای مثال، تعداد لایک‌هایی که پست‌هایتان در اینستاگرام می‌گیرند، KPI خوبی محسوب نمی‌شود، زیرا نمی‌توانید بفهمید که آیا این لایک‌ها برایتان فروش بیشتر را هم محقق کرده‌اند یا خیر.

برخی از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ، چنین KPI های بی‌اهمیتی را در نظر می‌گیرند و از شما بابت تعداد لایک‌هایی که برایتان به‌دست آورده‌اند، پول‌های هنگفتی می‌گیرند، در حالی که کارشان نتیجه واقعی و ارزشمند نداشته است. شما باید حواس‌تان به این مسئله باشد و اطمینان حاصل کنید که آژانس موردنظرتان، KPI هایی اساسی و اصولی برای سنجش فعالیت‌های بازاریابی خود دارد.

برخی از KPI های مهم در بازاریابی دیجیتال از این قرار است:

 • تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت
 • زمان سپری‌شده در وب‌سایت
 • ترافیک حاصل از هر کانال
 • نرخ پرش
 • هزینه به ازای هر کلیک
 • نرخ کلیک
 • آژانس بازاریابی موردنظرتان قول چه نتایجی را به شما می‌دهد؟

بازاریابی از جمله حوزه‌هایی است که ورود به آن مانع خاصی ندارد و به همین خاطر، معمولاً در آن افراد بسیاری پیدا می‌شوند که ادعای تخصص می‌کنند، در حالی که واقعاً چیزی بلد نیستند.

آژانس‌های بازاریابی و بازاریاب‌های دیجیتال فریلنسر بی‌شماری وجود دارند که برای جلب مشتری وعده‌های گوناگون می‌دهند، اما توانایی عمل به آن‌ها را ندارند. در بدترین حالت، حتی ممکن است هر ماه از شما پول بگیرند و بگویند که باید صبر داشته باشید تا بتوانید نتایج فوق‌العاده کارهایشان را ببینید. در حالی که خودشان می‌دانند که کارهایشان بی‌نتیجه است.

آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ نمی‌توانند به شما قول تعداد فروش خاصی را بدهند، زیرا فروش به عوامل زیادی بستگی دارند و ممکن است با بازاریابی عالی هم نتوانید فروش فوری یا بالایی داشته باشید. اگر آژانسی چنین وعده‌ای به شما می‌دهد، فوراً قید همکاری با آن را بزنید.

برای اینکه بتوانید در میان آژانس‌های متقلب، آژانسی کاردرست پیدا کنید، باید از آن‌ها بپرسید که چه ویژگی‌ای دارند که آن‌ها را از رقیبان‌شان متمایز می‌کند. همچنین، از آن‌ها بپرسید که چه استراتژی‌هایی برای تحقق اهداف شما دارند. علاوه بر این، ببینید شرکت‌های دیگر چه نظراتی درباره آن‌ها در فضای آنلاین داده‌اند.

اگر می‌بینید که آژانسی وعده‌های عجیب‌وغریب و غیراصولی می‌دهد و از آن شکایت‌های بسیاری در اینترنت پیدا می‌کنید، به سراغ آژانس دیگری بروید.

 • آژانس دیجیتال مارکتینگ موردنظرتان از شما چقدر هزینه دریافت می‌کند؟

هزینه یکی از عوامل کلیدی برای تشخیص سریع آژانس‌های قلابی و بی‌کیفیت است. هر کسب‌وکاری سعی دارد که از هزینه‌هایش بکاهد و به همین خاطر، هزینه بازاریابی می‌تواند در تصمیمش برای همکاری با یک آژانس بازاریابی تأثیر بگذارد.

نکته قابل توجه این است که در این زمینه، قیمت پایین باید برایتان زنگ خطری باشد. آژانسی که هزینه پایینی برای خدماتش می‌گیرد، به احتمال زیاد نتایج بی‌کیفیتی به شما تحویل می‌دهد. در واقع، شما هرچقدر پول بدهید، آش می‌خورید.

کیفیت و قیمت آژانس

بیایید مسئله را از نگاه آژانس دیجیتال مارکتینگ نگاه کنید. اگر یک آژانس بازاریابی هزینه پایینی از شما دریافت کند، در واقع از حاشیه سود خود کاسته است. بنابراین، در ازای سود اندکی که نصیبش می‌شود، دیگر حاضر نیست از جان‌ودل برای شرکت شما مایه بگذارد تا بهترین نتایج را برایتان رقم بزند. اگر آژانس دیجیتال مارکتینگ مطمئنی پیدا کردید که واقعاً بتواند اهداف بازاریابی‌تان را محقق کند، همکاری با آن‌ها را به خاطر کاهش هزینه‌هایتان از دست ندهید.

معرفی 10 آژانس برتر دیجیتال مارکتینگ در ایران

در ایران، آژانس‌های بازاریابی متعددی در حال فعالیت هستند که می‌توانید بازاریابی برندتان را به آن‌ها بسپارید. در میان آژانس‌های فعال در ایران، آژانس‌های خوب و معتبری وجود دارند که در ادامه 10 مورد از آن‌ها را نام می‌بریم:

لیست 10 آژانس دیجیتال مارکتینگ ایرانی

 • آژانس دیجیتال مارکتینگ جورچین
 • آژانس دیجیتال مارکتینگ راتین
 • آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک
 • آژانس بازاریابی نوین
 • آژانس دیجیتال مارکتینگ نویان
 • آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک
 • آکادمی دیجیتال مارکتینگ فرین
 • آژانس دیجیتال لابراتوار رسانه
 • آژانس دیجیتال مارکتینگ ماکان
 • آژانس دیجیتال مارکتینگ بومرنگ

جمع‌بندی

بازاریابی از جمله بخش‌های کلیدی یک کسب‌وکار است که می‌توان آن را به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ سپرد. انتخاب و همکاری با یک آژانس معتمد و کاربلد از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا یک آژانس بازاریابی بد، تنها موجب اتلاف زمان و پول‌تان می‌شود و حتی ممکن است به برندتان خدشه وارد کند.

پیش از هر چیز، تصمیم بگیرید که می‌خواهید خودتان یک تیم بازاریابی داخل شرکت داشته‌باشید یا به سراغ آژانس دیجیتال مارکتینگ بروید. اگر انتخاب‌تان گزینه دوم است، در میان آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ جست‌وجو کنید و آژانسی را بیابید که قابل اعتماد و خوش‌نام است و سابقه همکاری موفقی با سایر شرکت‌ها دارد.

یک آژانس بازاریابی خوب در درجه اول برای خودش فعالیت بازاریابی نتیجه‌بخشی انجام می‌دهد. به همین خاطر، با جست‌وجو در اینترنت و بررسی وب‌سایت و حساب‌های کاربری آن در رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید از نحوه عملکرد آن مطمئن شوید.

پیش از آنکه به سراغ آژانس دیجیتال مارکتینگ موردنظرتان بروید، اطمینان حاصل کنید که نیازهای بازاریابی شرکت‌تان را به‌خوبی شناخته‌اید. آژانس‌های بازاریابی معمولاً خدمات متنوعی ارائه می‌دهند و شما باید بدانید که دقیقاً چه اهدافی دارید و از آن‌ها چه می‌خواهید.

در نهایت نیز، مواظب آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ قلابی باشید که سعی می‌کنند با هزینه پایین و وعده‌های دروغین برای خود مشتری جمع کنند. بازاریابی تخصصی و حرفه‌ای ممکن است اندکی هزینه‌بر باشد، اما به نتایجش می‌ارزد.

مطالب مرتبط

استراتژی بازاریابی دیجیتال
استراتژی بازاریابی دیجیتال برای پیروزی در رقابت آنلاین
18 کتاب بازاریابی دیجیتال
منابع دیجیتال مارکتینگ |معرفی 18 کتاب بازاریابی دیجیتال برتر جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *