دوره دیجیتال مارکتینگ

دوره دیجیتال مارکتینگ: انتخاب بهترین دوره‌ آموزشی برای یادگیری بازاریابی دیجیتال

این روزها شرکت در دوره دیجیتال مارکتینگ موضوع داغی است. کسب‌وکارهای گوناگون برای موفقیت هرچه بیشتر به سراغ متخصصان بازاریابی دیجیتال می‌روند و از آن‌ها انتظار دارند که مهارت‌های مختلفی چون تجزیه‌وتحلیل، نوشتن، خلاقیت، فروش و کار با رسانه‌های دیجیتال را داشته باشند.

اگر دوست دارید زندگی حرفه‌ای خود را به سمت دیجیتال مارکتینگ هدایت کنید، می‌توانید هزینه و زمان زیادی را صرف گرفتن مدرک دانشگاهی در این زمینه کنید. اما به غیر از این، راه سریع‌تر و موثرتری نیز برای ورود به دنیای خارق‌العاده دیجیتال مارکتینگ وجود دارد.

چه کسی باید از یک دوره دیجیتال مارکتینگ استفاده کند؟

مهارت‌های بازاریابی دیجیتال برای متخصصان این حوزه حیاتی هستند. اما افراد دیگری نیز که در دنیای کسب‌وکار فعالیت دارند و به نوعی با فضای آنلاین درگیر هستند، به این مهارت‌ها نیاز دارند.

کارآفرینان، مدیران بازاریابی، متخصصان بازاریابی و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند از دوره‌های آموزشی دیجیتال مارکتینگ بهره‌مند شوند.

چند روش برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ

1. ثبت‌نام در دوره‌های تخصصی دیجیتال مارکتینگ

یک روش مؤثر برای یادگیری بازاریابی دیجیتال ثبت‌نام در دوره‌های تخصصی آنلاین است. اغلب، اساتید این دوره‌ها متخصصان دیجیتال مارکتینگ هستند. آن‌ها در این دوره‌ها، مهارت‌های حیاتی دیجیتال مارکتینگ را آموزش می‌دهند. علاوه بر این، با ارائه تمرین‌های کاربردی و پروژه‌های عملی به دانشجویان، به یادگیری بهتر و سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کنند.

اگر واقعاً به فکر فعالیت در این حوزه هستید و می‌خواهید یک سروگردن از بقیه بالاتر باشید، استفاده از این دوره‌های تخصصی کمک بزرگی به شما می‌کند. دوره تخصصی دیجیتال مارکتینگ Simplilearn یکی از گزینه‌هایی است که پیش رو دارید.

دوره تخصصی دیجیتال مارکتینگ

در این دوره، دانشجویان برای کار در دنیای دیجیتال مارکتینگ آماده می‌شوند و مهارت‌های کاربردی یاد می‌گیرند. در ایران هم دوره‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید با جستجو در گوگل اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها بدست بیاورید.

2. دنبال‌کردن افراد تأثیرگذار (اینفلوئنسر) یا متخصصان این حوزه

بازاریابی دیجیتال از آن دسته حوزه‌هایی است که همواره در حال پیشرفت و تغییر است و هر روز، پدیده‌ای جدید در آن ظهور می‌کند. به همین خاطر، برای موفقیت در این زمینه، حتماً باید دانش‌تان را به‌روز نگه دارید. برای مثال، وب‌سایت moz.com در مقاله‌ای، به‌روزرسانی‌های اساسی گوگل برای ژانویه 2020 را اعلام کرد. هم‌چنین، گوگل دائماً تغییراتی را در الگوریتم‌ خود ایجاد می‌کند. این موارد تأثیر به‌سزایی در رتبه‌بندی و اعتبار وب‌سایت‌ها دارند و هر متخصص دیجیتال مارکتینگی باید از آن‌ها باخبر باشد.

دنبال‌کردن متخصصان و افراد تأثیرگذار دیجیتال مارکتینگ که با چم‌وخم این حوزه آشنا هستند دو مزیت دارد: اول اینکه می‌توانید از آن‌ها مفاهیم اساسی و پایه‌ای دیجیتال مارکتینگ را بیاموزید. دوماً از طریق آن‌ها می‌توانید از آخرین تغییرات و روندهای دیجیتال مارکتینگ آگاه شوید.

افراد مشهور دیجیتال مارکتینگ

3. استفاده از برترین وبلاگ‌ها و ویدیوهای بازاریابی دیجیتال

علاوه بر متخصصان و افراد تأثیرگذار دیجیتال مارکتینگ، وبلاگ‌ها وکانال‌های ویدیویی فوق‌العاده‌ای نیز وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مطالب مفیدی یاد بگیرید.

در این وبلاگ‌ها و کانال‌ها، هر آنچه که بخواهید، از نکات پایه تا اصول پیشرفته دیجیتال مارکتینگ پیدا می‌شود. شما می‌توانید با دنبال‌کردن آن‌ها اطلاعاتی به‌روز دریافت کنید و مهارت‌های بازاریابی خود را بهبود بخشید. Moz، Neil Patel، Kissmetrics و Search Engine Journal از جمله وبلاگ‌های محبوب هستند.

اگر بیشتر اهل تماشای ویدیو هستید، کانال‌های یوتوب بی‌نظیری در این زمینه وجود دارد. از جمله کانال‌های برتر می‌توان به GaryVee، Blacklinko with Brian Dean و Digital Nest اشاره کرد.

4. یادگیری مفاهیم پایه از طریق دوره دیجیتال مارکتینگ آنلاین

امروزه وب‌سایت‌های متعددی وجود دارند که بدون دریافت هیچ هزینه‌ای، آموزش‌هایی در زمینه دیجیتال مارکتینگ ارائه می‌دهند. شما به راحتی می‌توانید در این وب‌سایت‌ها ثبت‌نام کنید و از برنامه‌ها و دوره‌های ارائه‌شده بهره ببرید. این‌گونه دوره‌ها به شما کمک می‌کنند با مفاهیم پایه دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید و یک تصویر کلی از آن به‌دست بیاورید. برخی از آن‌ها مدرک تکمیل دوره نیز ارائه می‌کنند، اما اعتبار کمتری نسبت به مدرک‌های تخصصی دارند. معمولاً این دوره‌ها شامل تمرین‌ها و پروژه‌های عملی نمی‌شوند. این دوره‌ها برای آشنایی و شروع مسیر گزینه‌های خوبی هستند، اما اگر به‌طور جدی می‌خواهید بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید، باید در دوره‌های تخصصی معتبر شرکت کنید.

بررسی چند دوره دیجیتال مارکتینگ

دوره‌های تخصصی متعددی در زمینه دیجیتال مارکتینگ وجود دارند و انتخاب دوره مناسب ممکن است اندکی چالش‌برانگیز باشد. بنابراین بهتر است گزینه‌های موجود را به‌خوبی بررسی کنید و مناسب‌ترین آن‌ها را برگزینید.

یک دوره آموزشی خوب باید تمامی جوانب دیجیتال مارکتینگ از جمله آموزش سئو، بازاریابی محتوایی و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را دربربگیرد و به تفصیل آموزش دهد. بهترین دوره‌های آموزشی به دانشجویان فرصت می‌دهند تا از طریق تمرین‌های عملی و پروژه‌های کاربردی، بهتر مطالب را یاد بگیرند. داشتن اساتید خبره و متخصص ویژگی دیگر این دوره‌هاست.

در ادامه، به بررسی و معرفی برخی از بهترین دوره‌های آموزشی آنلاین دیجیتال مارکتینگ پرداخته‌ایم تا بتوانید انتخابی آگاهانه و درست داشته باشید.

1. دوره تخصصی بازاریابی دیجیتال کورسرا (Coursera)

این دوره تخصصی شامل هفت بخش آموزشی و یک پروژه پایانی است و با تکمیل آن، یک مدرک معتبر نیز دریافت می‌کنید. این دوره شامل تجزیه‌وتحلیل، سئو، رسانه‌های اجتماعی و موضوعات بسیار دیگری است. هر بخش آموزشی 32 تا 40 ساعت است که باید در چهار هفته کامل کنید.

با تکمیل این دوره تخصصی، درباره بازاریابی در دنیای دیجیتال و آنالوگ، تجزیه‌وتحلیل بازاریابی به صورت عملی و نظری و چند مورد دیگر می‌آموزید. در پروژه پایانی نیز تجربه همکاری با شرکت Grainger را به‌دست می‌آورید.

دوره کورسرا برای بازاریابی دیجیتال

این دوره مخصوص افراد مبتدی طراحی شده است و به‌خوبی بازاریاب‌های دیجیتال نوپا را با دنیای بازاریابی آنلاین آشنا می‌کند. عدم وجود راهنما و دسترسی به اساتید ممکن است کار را برای کسانی که می‌خواهند به صورت خودآموز دیجیتال مارکتینگ یاد بگیرند، سخت کند.

2. دوره‌ دیجیتال مارکتینگ لیندا

وب‌سایت Lynda.com مجموعه‌ای از دوره‌های و آموزش‌های بازاریابی ارائه کرده است که شما می‌توانید با داشتن اشتراک ماهانه لینکداین به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. هزینه اشتراک ماهانه این سرویس نسبت به برخی دیگر از دوره‌ها کمتر است. به همین خاطر، برای افراد مبتدی که تازه می‌خواهند پا به دنیای دیجیتال مارکتینگ بگذارند مناسب است. (البته برای دریافت فایل‌های قابل دانلود، هزینه پرداختی اندکی بیشتر می‌شود).

در این دوره‌ها، برای هر موضوع در دیجیتال مارکتینگ ویدیوهای آموزشی ارائه شده است. هم‌چنین، شما می‌توانید از فایل‌های تمرینی آفلاین استفاده کنید. هر دوره آموزشی نیز با مجموعه‌ای از ویدیوها، متن آن‌ها و مدرک معتبر همراه است.

ویدیوهای آموزشی وب‌سایت Lynda.com راهکار خوبی برای یادگیری بیشتر درباره دیجیتال مارکتینگ است، اما نباید جایگزین دوره‌های آموزشی جدی‌تر و متمرکزتر شود.

دوره های لیندا

3. دوره‌های دیجیتال مارکتینگ گوگل (رایگان به همراه مدرک)

گوگل یک پلتفرم ارائه دوره‌های آموزشی به نام Digital Garage Google دارد که در آن دوره‌های رایگانی را در چند زمینه مرتبط با پیشرفت شغلی و کسب‌وکار ارائه می‌کند. دیجیتال مارکتینگ یکی از زمینه‌هایی است که گوگل به تفصیل به آن پرداخته است. گوگل در پلتفرم آموزشی خود این دوره‌ها را ارائه می‌دهد:

 • اصول بازاریابی دیجیتال (به همراه مدرک)
 • چگونگی راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین
 • چگونگی حضور مؤثر در فضای آنلاین
 • چگونگی ترویج کسب‌وکار از طریق تبلیغات آنلاین (گوگل ادز)
 • چگونگی توسعه کسب‌وکار در کشورهای دیگر
 • بازاریابی موبایلی
 • ترویج کسب‌وکار با بازاریابی محتوایی
 • تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی
 • دوره آموزشی یوتوب (به همراه مدرک)

تمامی دوره‌ها حاوی ویدیو و متن هستند. برخی از آن‌ها را می‌توانید در 3 ساعت تکمیل کنید، اما برخی دیگر ممکن است تا 40 ساعت طول بکشد.

اگر شما در دنیای دیجیتال مارکتینگ تازه‌وارد هستید و می‌خواهید فهم خوبی از این حوزه و اجزای گوناگون آن به‌دست بیاورید، دوره‌های گوگل گزینه مناسبی برایتان است. علاوه بر این، مدرک آن نیز اعتبار جهانی دارد و می‌تواند در پیشرفت شغلی به شما کمک کند.

4. دوره‌های آموزشی بازاریابی آنلاین هاب‌اسپات (HubSpot) (رایگان به همراه مدرک)

آکادمی دیجیتال هاب‌اسپات گزینه دیگری است که می‌توانید به کمک آن دیجیتال مارکتینگ یاد بگیرید. هاب‌اسپات یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه دیجیتال مارکتینگ است و ابزارهای گوناگونی را برای مدیریت ارتباط با مشتری، سئو، بازاریابی محتوایی، فروش و موارد بسیار دیگر عرضه می‌کند.

دوره‌های آموزشی دیجیتال مارکتینگ هاب‌اسپات شامل موضوعات زیر است:

 • بازاریابی درونگرا
 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی ایمیلی
 • بازاریابی رسانه‌های اجتماعی
 • بازاریابی مفهومی

ثبت‌نام در این دوره‌ها رایگان است و با تکمیل آن‌ها مدرک نیز دریافت می‌کنید. علاوه بر این دوره‌ها، هاب‌اسپات دوره‌های بدون مدرکی با موضوع سئو، وبلاگ‌نویسی، تبلیغات در فیسبوک و دیگر کانال‌های بازاریابی ارائه می‌کند.

محصولات اصلی هاب‌اسپات ابزارهای بازاریابی است، اما حتی اگر شما نمی‌خواهید از این ابزارها استفاده کنید، بهره‌گیری از دوره‌های آموزشی آن‌ها خالی از لطف نیست. همه دوره‌ها اساتیدی متخصص و حرفه‌ای دارند که در حوزه بازاریابی دیجیتال سال‌ها تجربه دارند و شناخته شده‌اند. محیط آموزشی این دوره‌ها نیز به آسانی قابل استفاده است.

5. دوره دیجیتال مارکتینگ یودمی (Udemy) (پولی به همراه مدرک)

یودمی یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های آموزش آنلاین است و در آن دوره‌های متعددی عرضه می‌شود. از جمله دوره‌های ارائه‌شده در این پلتفرم، دوره‌های بازاریابی است که تمام موضوعات از سئو گرفته تا گوگل ادز و فروش را شامل می‌شوند.

یکی از این دوره‌ها، مجموعه کامل آموزش دیجیتال مارکتینگ است که 12 دوره را دربرمی‌گیرد.‌ این دوره شامل موضوعات زیر است:

 • تحقیقات بازار
 • تنظیمات وردپرس
 • سئو
 • نویسندگی سئو
 • بازاریابی یوتوب
 • گوگل ادز
 • بازاریابی لینکداین
 • بازاریابی اپلیکیشن
 • بازاریابی موبایلی
 • گوگل آنالتیکز
 • بازاریابی رسانه‌های اجتماعی
 • تبلیغات در فیسبوک

قیمت این دوره 199 دلار است و با تکمیل آن مدرک نیز دریافت می‌کنید. البته لازم نیست حتماً این هزینه را پرداخت کنید. یودمی گاهی این دوره را با تخفیف و به قیمت 19 دلار ارائه می‌کند. می‌توانید در یودمی ثبت‌نام کنید و منتظر تخفیف این دوره بمانید.

دوره یودمی

شاید یودمی بهترین گزینه برای یادگیری حرفه‌ای دیجیتال مارکتینگ نباشد، اما اگر بتوانید آن را با تخفیف تهیه کنید، به قیمتش می‌ارزد. به‌خصوص اگر شما مبتدی هستید، این دوره تصویر خوبی از دیجیتال مارکتینگ و اجزای مختلف آن ارائه می‌کند، زیرا تقریباً همه جوانب، از بازاریابی وب‌سایت گرفته تا تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی را یاد می‌دهد.

جمع‌بندی

مانند هر حرفه دیگری، بازاریاب‌های دیجیتال نیز به مجموعه‌ای از مهارت‌ها نیاز دارند تا بتوانند در این حوزه موفق شوند. از طرفی بازاریابی دیجیتال، تنها یک رشته تک‌بعدی نیست و شامل اصول متعددی می‌شود که تمامی کانال‌های بازاریابی آنلاین را دربرمی‌گیرند. به همین خاطر، زمانی که بخواهید وارد این حرفه شوید و به عنوان یک متخصص دیجیتال مارکتینگ مشغول به کار شوید، باید ثابت کنید که مهارت‌های لازم را دارید.

از هر بازاریاب دیجیتالی انتظار می‌رود که حداقل موضوعات زیر را بلد باشد:

 • سئو
 • تبلیغات پولی (گوگل ادز و تبلیغات در فیسبوک)
 • بازاریابی ایمیلی
 • تجزیه‌وتحلیل وب
 • بازاریابی محتوایی
 • بهینه‌سازی نرخ تبدیل

ثبت‌نام در یک دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ آنلاین یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید این مهارت‌ها را به‌دست بیاورید. بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی و کسب دانش لازم، می‌توانید روی وب‌سایت خودتان کار کنید، به عنوان یک فریلنسر پروژه‌های بازاریابی بگیرید یا در یک شرکت یا آژانس دیجیتال مارکتینگ مشغول به کار شوید.

در انتها، فهرستی از 10 دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ معتبر و برتر را مشاهده می‌کنید. این دوره‌ها، قابل اعتمادترین دوره‌هایی هستند که با گذراندن آن‌ها می‌توانید مدرک بازاریابی دیجیتال بگیرید و دانش موردنیازتان را به‌دست بیاورید:

 1. دوره‌های دیجیتال مارکتینگ گوگل (رایگان به همراه مدرک)
 2. آکادمی Reliablesoft (پولی به همراه مدرک)
 3. آکادمی SEMRUSH (رایگان به همراه مدرک)
 4. دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ ClickMinded (رایگان و پولی به همراه مدرک)
 5. دوره‌های آنلاین بازاریابی هاب‌اسپات (رایگان به همراه مدرک)
 6. دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ یودمی (پولی به همراه مدرک)
 7. دوره تخصصی دیجیتال مارکتینگ Simplilearn
 8. دوره آموزشی بازاریابی آنلاین Copyblogger (رایگان)
 9. دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ Udacity(پولی به همراه مدرک)
 10. دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ Optinmonster (رایگان)

مطالب مرتبط

استراتژی بازاریابی دیجیتال
استراتژی بازاریابی دیجیتال برای پیروزی در رقابت آنلاین
18 کتاب بازاریابی دیجیتال
منابع دیجیتال مارکتینگ |معرفی 18 کتاب بازاریابی دیجیتال برتر جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *